Izsák: autonómiapárti önkormányzati határozatokkal lehetne mozgósítani

A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) által februárban kezdeményezett autonómiapárti önkormányzati határozatokkal mozgósíthatná a székelyföldi választóit az európai parlamenti választásokon – jelentette ki egy hétfői marosvásárhelyi sajtótájékoztatón Izsák Balázs, az SZNT elnöke.

A sajtótájékoztató után Izsák Balázs az MTI-nek elmondta, eddig Gyergyószentmiklós, Gyergyószárhegy és Gyergyóújfalu önkormányzata fogadta el az SZNT által javasolt határozatot. A testületek kinyilvánították, hogy a Székelyföld nevű közigazgatási egységhez akarnak tartozni, mely számára sarkalatos törvény szavatolja az autonómiát, és amelynek területén a magyar is hivatalos nyelv.

Gyergyószentmiklóson és Gyergyóújfaluban a Magyar Polgári Párthoz (MPP), Gyergyószárhegyen viszont a Romániai Magyar Demokrata Szövetséghez (RMDSZ) tartozik a polgármester és az önkormányzati testület többsége. Izsák Balázs szerint a helyi vezetők politikai hovatartozásának nincsen jelentősége, hiszen valamennyi önkormányzati testület egyhangú szavazással döntött.

Az SZNT elnöke elmondta, Hargita megye prefektusa mindhárom határozatot megtámadta a közigazgatási bíróságon, de úgy vélte, a pernek sok értelme nincsen, hiszen a határozatokhoz nem tartozik végrehajtandó feladat.

„Ezek a határozatok a közhatalommal felruházott székely közületek dokumentálható akaratnyilvánításainak tekinthetők. Ha megszületik a 153 önkormányzati határozat, közösségi akarat rajzolja ki Székelyföld térképét" – mondta az MTI-nek Izsák Balázs.

Az SZNT február 12-én nyílt levéllel fordult a székelyföldi önkormányzatokhoz arra kérve ezeket, hogy fogadjanak el autonómiapárti határozatot. A tanács a javasolt határozat szövegtervezetét is mellékelte, és javasolta, hogy a határozatot a kormány helyi képviselői mellett az Európai Unión belül működő Régiók Bizottságának, az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlésének, az Európa Tanács Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának, valamint az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának is küldjék el.

Kelemen Hunor RMDSZ-elnök a kezdeményezés másnapján az MTI-nek úgy nyilatkozott, hogy a szövetség később alakítja ki álláspontját a kezdeményezésről. Az elnök azóta nem nyilvánított véleményt a kérdésben.

Forrás: MTI

2014.04.28.