Románia továbbra is megakadályozná, hogy az EU kiterjessze hatáskörét a kisebbségvédelemre

A Székely Nemzeti Tanács (SZNT) és a román miniszterelnöki hivatal közti újabb levélváltásból kiderült, hogy az előbbi ismételt kérésére sem lép ki Románia az SZNT Európai Bizottság ellen indított peréből.

Az Európai Bizottságot az SZNT képviselői luxembourgi bíróságon azért perelték be, mert a bizottság elutasította a nemzeti európai régiókra vonatkozó polgári kezdeményezésük bejegyzését. A perbe a bizottság oldalán lépett be Szlovákia, Görögország és Románia, és a kezdeményezők oldalán Magyarország.

„Az Európai Unió Bíróságához ez ügyben benyújtott beavatkozási kérelem célja az, hogy elejét vegye az Európai Unió hatáskörének a joggyakorlat révén való kiterjesztését olyan területekre, amelyek a tagországok nemzeti szuverenitása alá tartoznak, mint például a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogainak a védelme. Úgy értékeljük, hogy ezen a területen az Európai Unió nem rendelkezik az alapszerződések által biztosított jogkörökkel, amint ezt az EU bíróságához folyó év június 25-én eljuttatott írott álláspontunkban meg is indokoltuk” – közölte a miniszterelnöki hivatal az Izsák Balázsnak küldött levelében.

Ugyanakkor az illetékesek leszögezték: hogy, bár nagyra értékelik az európai polgári kezdeményezés intézményét és bátorítják ezen eszköznek az Unió polgárai általi használatát, nem fogadhatják el azt, hogy ezt az eszközt arra használják fel, hogy az Európai Uniónak az alapszerződésekben rögzített jogait kiterjesszék.

Izsák Balázs SZNT-elnök válaszában úgy véli, hogy Románia beavatkozási kérelme a kezdeményezés hibás értelmezéséből indul ki és a beavatkozási kérelem indoklása irreleváns. „Az említett kezdeményezés az Unió kohéziós politikájára vonatkozik, és nem a nemzeti kisebbségekhez tartozó személyek jogaira” – mutatott rá Izsák. Szerinte, mivel az EU hatáskörének bővítése csakis az Európai Unióról szóló szerződések módosításával történhet, amely meghaladja egy polgári kezdeményezés, de egy bírósági eljárás kereteit is, Románia beavatkozási kérelme fölösleges.

Az SZNT-elnök leszögezte: a polgári kezdeményezés sikere minden tagállam, tehát Románia érdeke is. Ésszerű és hasznos lett volna, ha a román állam nem az alperes, hanem a felperesek mellett avatkozik be. Az ezzel ellentétes megközelítés olyan rejtett szándékként értelmezhető, amely a romániai magyar közösség, de elsősorban Székelyföld többségi székely lakosságának az erőszakos asszimilációját célozza.

A Minority SafePack című – kimondottan a nemzeti kisebbségek jogaira vonatkozó – polgári kezdeményezés kapcsán Izsák Balázs felhívta a miniszterelnök figyelmét arra, a Romániai Magyar Demokrata Szövetségnek tett ígéretére, mely szerint Románia nem tesz le indoklást az RMDSZ és partnerei által kidolgozott polgári kezdeményezés luxembourgi perében. „Egy ilyen fokú következetlenség az Európai Bíróság előtt megkérdőjelezi a beavatkozó szavahihetőségét" – zárta miniszterelnöknek címzett válaszlevelét Izsák Balázs, az SZNT elnöke.

Szerző: Szabó Enikő

Forrás: szekelyhon.ro

2014.08.16.