Izsák: az RMDSZ autonómiatervezete „mindössze egy ötlethalmaz”

Az Erdélyi Napló hetilap megszerezte az RMDSZ szakmai műhelyében készülő székelyföldi autonómia-tervezetet, a Mensura Transylvanica politikai elemzőcsoport pedig már a közvita előtt kielemezte azt.

A tervezet fontosabb cikkelyeit és a Mensura elemzését az Erdélyi Napló és a Krónika napilap is közzétette. Az elemzőcsoport szerint, az RMDSZ székelyföldi autonómiastatútum-tervezete nem a történelmi Székelyföldre, hanem a Székelyföldet magába foglaló, de más területekkel is kiegészítő Hargita, Kovászna és Maros megyékre vonatkozik. Az RMDSZ e három megye társulásos régiójának a kialakítását, és sajátos státussal való felruházását javasolja.

A tervezet nem szán a régiónak közvetlenül választott döntéshozó testületet, a részt vevő megyék képviselő-testületeinek tagjaiból álló testületre bízná a régióval kapcsolatos döntések meghozatalát.

A Mensura úgy véli, hogy az RMDSZ-tervezet jóval kevesebb hatáskört biztosít a székelyföldi régió számára, mint az SZNT, illetve az EMNP tervezete, viszont az RMDSZ-tervezet pénzügyi fejezete sokkal kidolgozottabb, mint a másik kettőé.

Az is bírálat, hogy a régió hatásköreinek nincs alkotmányos garanciája az RMDSZ tervezetében, az állam nem csak delegálhat, hanem el is vonhat hatásköröket a régiótól.

A Mensura elemzői nemcsak politikai, hanem közjogi szempontból is kivitelezhetetlennek tartják a régió beillesztését a román alkotmányjogi keretekbe.

Az RMDSZ először a Duna Tv Közbeszéd című műsorában reagált a kiszivárogtatott autonómiatervezetre. Száva Enikő előbb Székely Istvánnal, a tervezeten dolgozó politológussal beszélgetett.

Székely István szerint nincs szó kiszivárgásról, csak nem látták értelmét annak, hogy egy nem végleges munkadokumentumot nyilvánosságra hozzanak, azt viszont elismerte: ami a sajtóban megjelent, az valóban az egyik tervezet.

A műsorvezető azon kérdésére, hogy autonómnak tekinthető-e egy olyan régió, amelynek hatáskörét az állam bármikor megváltoztathatja, Székely azt mondta: alkotmánymódosítás nélkül nem lehet garanciákat adni egy adminisztratív entitásnak.

Ugyancsak a műsor vendége volt Izsák Balázs, az SZNT elnök is, aki szerint az RMDSZ autonómiatervezete nem Székelyföldre vonatkozik, „köszönő viszonyban sincs” az autonómiával, és nem törvénytervezet, hanem mindössze egy „ötlethalmaz”.

Izsák szerint a történelmi Székelyföld jól behatárolható nyelvi, kulturális határai mentén, és nem szabad mintegy 300 ezer egy tömbben élő mezőségi románt arra kényszeríteni, hogy az autonóm Székelyföldhöz tartozzon.

Az RMDSZ autonómia-tervezetében nyoma sincs a központi hatalom átruházásának, Székelyföld pedig úgy jelenne meg, mint egy magánjogi társulás három megye között a 213-as törvény alapján – mondta az SZNT elnöke.

Izsák azt is elpanaszolta, hogy azokat a minimális elveiket sem vette figyelembe az RMDSZ, amelyeket az SZMT megfogalmazott az autonómiával kapcsolatosan, és szerinte a 10 éves munkájuk is kárt szenvedne, amit ők az autonómiaküzdelemben eddig elvégeztek.

Az RMDSZ tervezete vállalhatatlan, az SZNT törvénytervezete pedig beilleszthető a román jogrendbe, nem ellentétes Románia alkotmányával, szögezte le Izsák Balázs.

Forrás: Duna Tv

2014.04.17.