Perlik a kormányt a kovásznai Fenyő szálloda ügyében

A Székely Nemzeti Tanács kezdeményezésére huszonegy kovásznai és sepsiszentgyörgyi állampolgár indít pert a román kormány ellen. A felperesek diszkriminatívnak és törvényellenesnek tartják a kormány tavaly év végén hozott döntését, amelynek értelmében a kovásznai Fenyő szállodát az ortodox egyháznak ajándékozták. Az indoklás szerint a diszkrimináció abban áll, hogy az ortodox egyház egy olyan ingatlan birtokába jutott, amely nem vallási célokat szolgál, miközben a magyar történelmi egyházak államosított ingatlanjaik többségét nem kapták vissza. Történik mindez egy olyan városban, ahol az ortodox vallásúak aránya 21,2 százalékos.

Mint ismeretes a 114/2013 sürgősségi kormányhatározat tavaly karácsony napján a kovásznai Tündérvölgyben álló, ásványvizes kezelőközponttal és sportpályákkal is rendelkező kétcsillagos szállót a Hargita és Kovászna megyei görögkeleti püspökségnek ajándékozta. A hatemeletes, 89 szobás szálloda fölött korábban az állami protokollalap rendelkezett. A sürgősségi kormányrendelet szerint a 9,5 millió lejes leltári értékű turisztikai célú ingatlant „a román állam alapvető intézménye, a román nép nemzeti identitásának a megőrzésében lényegbevágó szerepet játszó Román Ortodox Egyház támogatásának imperatívusza” indokolja.

A felperesek szerint a sürgősségi kormányhatározat súlyosan sérti a vallásszabadságról és az egyházak működéséről szóló 489/2009-es törvényt, alapvetően a felekezetek egyenlő bánásmódjának elvét és gyakorlatát. A kereset egyebek mellett hivatkozik a törvény 9. cikkelyének 2. bekezdésére, ami szerint: "A felekezetek egyenlőek a törvény és a hatóságok előtt. Az állam nem részesít előnyben egyetlen vallásfelekezetet sem, és nem tűri meg valamely vallásfelekezet kiváltságos kezelését, illetve hátrányos megkülönböztetését."

A felperesek ugyanakkor panaszt tettek az Országos Diszkriminációs Tanácsnál.

A Székely Nemzeti Tanács látva a román hatóságok hozzáállását, szükségesnek tartja hangsúlyozni: azon túl, hogy felemeljük szavunkat a nyilvánvaló jogsértések ellen, forduljunk az igazságszolgáltatáshoz. Egy jogállamban ugyanis mindenkinek, még a hatóságoknak is meg kell érteniük, hogy senki nem áll a törvények felett. Ugyanakkor felkérjük mindazokat, akiknek érintettsége valószínűsíthető, lépjenek be a perbe.

Sepsiszentgyörgy, 2014. április 10.

A Székely Nemzeti Tanács Sajtóirodája